Polecane

Dlaczego małe żółwie skórzaste nie mogą „widzieć morza”

 Kiedy pisklęta żółwia morskiego wychodzą z gniazda, zazwyczaj w nocy, pełzną w kierunku oceanu w tak zwanym "poszukiwaniu morza". Muszą rozróżnić jaśniejszy horyzont od strony morza i ciemniejszy od strony lądu, a następnie ruszyć w kierunku źródła światła. Ta różnica w blasku pomiędzy przeciwległymi horyzontami umożliwia im odnalezienie oceanu nawet wtedy, gdy nierówna powierzchnia plaży uniemożliwia bezpośredni widok na morze, przynajmniej w przypadku małego pisklęcia.


Dla większości żółwi morskich podróż ta jest całkiem prosta. Jednak wylęgające się żółwie skórzaste (Dermochelys coriacea) częściej pełzają w kółko, próbując znaleźć ocean. Krążenie opóźnia ich wejście do oceanu, marnuje energię i co ważne, naraża je na większe niebezpieczeństwo ze strony naturalnych drapieżników, takich jak ptaki, kraby i szopy.


Aby lepiej zrozumieć, dlaczego dochodzi do takiego zachowania i dlaczego jest ono najczęściej obserwowane u plecionogłowów, naukowcy z Florida Atlantic University ustalili najpierw, jak wrażliwe na światło są plecionogłowce. Odkryli, że w porównaniu z ich krewniakiem o twardej skorupie, loggerheadem, skórzaki są od 10 do 100 razy mniej wrażliwe na długość fali świetlnej niż loggerheady.


Oczy skórzaków nie wykazywały również żadnych oczywistych przystosowań strukturalnych, które mogłyby sprzyjać lepszemu widzeniu w warunkach słabego oświetlenia, takich jak proporcjonalnie większa rogówka lub soczewka, zwiększająca potencjał zbierania światła. To odkrycie doprowadziło ich do hipotezy, że krążenie może być związane z ilością światła na plaży, kiedy pisklęta wypełzały z gniazda do morza. To z kolei doprowadziło ich do porównania, jak dobrze oba gatunki orientują się w różnych fazach księżyca: przy jasnym świetle podczas pełni i przy świetle gwiazd podczas nowiu.


Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Animal Behaviour, wykazały, że częstotliwość krążenia była pozytywnie związana z niskim poziomem oświetlenia księżycowego (podczas nowiu), ale tylko u żółwi błotnych. U loggerheadów częstotliwość krążenia pozostawała niska niezależnie od fazy księżyca. Badacze byli zaskoczeni, dlaczego tak się dzieje, ponieważ skórzaki, zarówno jako młode osobniki, jak i dorosłe, żerują w dzień i w nocy, podczas gdy żółwie zielone i loggerheads są głównie aktywnymi żerowiskami dziennymi.


"Oczy żółwi skórzastych są mniej wrażliwe na wszystkie długości fal świetlnych niż oczy żółwi błotnych, dlatego podczas ciemnej nocy mają one trudności z określeniem położenia horyzontu morskiego" - powiedziała Samantha Trail, pierwsza autorka pracy i doktorantka na Wydziale Nauk Biologicznych w Charles E. Schmidt College of Science. "Mimo to wylęgarnie w końcu pełzną do morza, nawet podczas nowiu księżyca. Po prostu zajmuje im to więcej czasu, ponieważ od czasu do czasu zatrzymują się, aby krążyć, co naszym zdaniem umożliwia im ponowną ocenę, a w końcu potwierdzenie, właściwego kierunku pełzania."


Wyniki te nasunęły oczywiste pytanie: dlaczego leatherbacki miałyby być mniej wrażliwe na światło niż loggerheady, zwłaszcza że krążenie wiąże się z kosztami: wydłuża czas przebywania wylęgu na plaży i zwiększa narażenie na lądowe drapieżniki.


Trail i jej promotor, dr Michael Salmon, drugi autor pracy i profesor na Wydziale Nauk Biologicznych FAU, stawiają hipotezę, że koszty te utrzymują się, ponieważ inne różnice w zdolnościach wzrokowych żółwi skórzastych zwiększają ich zdolność do wykrywania ofiar, partnerów lub korzystnych siedlisk na otwartym oceanie, gdzie żyją te żółwie. To środowisko wizualne bardzo różni się od tego, w którym żyją żółwie błotne - gatunki, które w większości żyją w płytkich wodach przybrzeżnych.


Garbus jest jedynym żółwiem morskim nieposiadającym twardej skorupy. Od 1970 roku znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Według National Ocean Service, niewiele żółwi morskich przeżywa do wieku dorosłego, a szacunki wahają się od 1 na 1 000 do 1 na 10 000.


Projekt ten był wspierany przez Wydział Nauk Biologicznych FAU oraz Narodową Fundację Ratowania Żółwi Morskich (National Save the Sea Turtle Foundation). Projekt badań został zrecenzowany i zatwierdzony przez stan Floryda (zezwolenie FWC nr MTP-19-173A).

Florida Atlantic University. Gisele Galoustian

businews.pl
itnews24.pl
itlife.pl
ofio.pl
tvtu.pl
wikipedia.org

Komentarze

Popularne posty